جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40834
  تاریخ انتشار : 30 آذر 1392 11:50
  تعداد بازدید : 440

  معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده:

  پیشرفت زنان در جوامع اسلامی با موانع جدی ساختاری روبروست

  معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه مسئله زن در جوامع اسلامی با دقت و وسواس بیشتری مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد، گفت: این جوامع در موارد خاص ساختاری غیرقابل انعطاف از خودش نشان می دهند و گویی کوچک ترین تحول در وضعیت زنان به زعم اینان منجر به فروپاشی ساختارهای اجتماعی و سیاسی و از جمله خانواده می شود و لذا پیشرفت زنان در این جوامع با موانع جدی ساختاری مواجه است.

  47-149.jpg

  به گزارش سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شهیندخت مولاوردی در سمینار بین‌المللی زن در جهان اسلام، افزود: در شرایط حاکم بر جوامع اسلامی، مشکلات ناشی از نقش‌های چندگانه زنان با افزایش تعارض بین نقش‌های سنتی و مدرن بیشتر شده و به بحران هویت در میان زنان بیش از مردان می‌انجامد.

   

  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهارکرد: امروزه مسئله گفتمان دینی و مسائل زنان یا زن در اسلام، از دغدغه‌های مهم جریان‌های مربوط به احیای اسلامی ‌در جهان اسلام و در سال‌های اخیر است؛ به طور کلی پس از یک هزاره رکود، اندیشه اسلامی ‌در 150 سال اخیر به حرکت درآمده است و از مراکش تا مالزی گستره‌ای را در بر می‌گیرد که سعی دارد تا با بازخوانی و تفسیر مجدد احکام باستانی اسلام برای عصری‌سازی و مناسب‌ کردن این احکام با عصر جدید، حرکت‌هایی را در دستور کار خود قرار دهد.

   

   

  دو رهیافت اصول‌گرایی و دگراندیشی به زنان در جهان اسلام

   

   

  معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در 150 سال اخیر به نحو گسترده‌ای این اندیشه اسلامی ‌به مطالعات زنان نیز پرداخته است. این مطالعات تحت دو رهیافت اصول‌گرایی و دگراندیشی، البته نه به آن معنا که در جامعه ما مطرح است، در جهان اسلام به نتیجه رسیده هنوز در حال انجام است.

   

  مولاوردی اضافه کرد: اصول‌گرایان در نگاه به مسائل زنان دارای رویکردهای احتیاط‌آمیزی نسبت به تحولات و مظاهر تجدد غربی هستند؛ درحالی‌که دگراندیشان با تأثیرپذیری از این تحولات، به ویژه مدرنیته و فمینیسم، به مسائل زنان می‌نگرند؛ البته آنچه تحت عنوان دیدگاه اصول‌گرایی و دگراندیشی مطرح می‌شود در برگیرنده دیدگاه‌های متفاوت است و نمی‌توان قالب خاصی را برای این دیدگاه‌ها در نظر گرفت.

   

   

  راه رسیدن به عصری‌سازی و پویایی دین در گرو احقاق حقوق زنان است

   

   

  وی به تشریح نظرات یکی از اندیشمندان تونسی در این زمینه پرداخت و گفت: یکی از اندیشمدان تونسی‌تبار نابسامانی حقوق زنان در کشورهای اسلامی‌ را نمونه بارز ناتوانی این کشورها در حل مشکلات خود و در نتیجه به دست نیاوردن جایگاه مناسب در جهان نوین می‌داند. او مطرح می‌کند که باید از خودمان بپرسیم که با نیمی ‌از جمعیت جوامع خود چگونه رفتار کرده‌ایم و معتقد است مسئله زن برترین معیار برای شناخت این جوامع، شناخت خود و مبارزه با تهدیدات پایان‌ناپذیر جهان کنونی است و راه رسیدن به عصری‌سازی و پویایی دین را در گرو احقاق حقوق زنان می‌داند البته از مقاومت کسانی که در صدد فرودستی جایگاه زن در جوامع اسلامی‌اند، به درستی آگاه است.

   

  مولاوردی اضافه کرد: از واکاوی مجموعه مطالعات انجام شده می‌توان نتیجه گرفت که جوامع اسلامی ‌از یک طرف گرفتار مشکلات توسعه‌نیافتگی یا مسائل جوامع در حال گذار هستند که پیامدهایی چون بحران هویت و بحران معنا را به دنبال دارد و در عین سود بردن از مظاهر مدرنیته و پیشرفت‌های علمی‌در برخورد با مبانی فکری و معرفتی دنیای مدرن گرفتار سردرگمی‌ و تعارض می‌شوند و نگران از دست دادن هویت ملی و مذهبی خود هستند.

   

   

  دستیابی به فرصت‌های برابر برای زنان، به الگوهای جدیدی از مشارکت در خانواده و قدرت نیازمند است

   

   

  وی ادامه داد: دستیابی به فرصت‌های برابر برای زنان و مشارکت در ایفای نقش‌ها توسط مردان و زنان، به چشم‌اندازهای جدید و مفاهیم، الگوهای جدیدی از مشارکت و سهیم شدن در خانواده، سهیم شدن در قدرت و جامعه با هدف تضمین حقوق، مسئولیت‌ها، فرصت‌ها و امکانات در روابط زن و شوهر و فرزند و همین‌طور در روابط زن و مرد در جامعه نیازمند است و لذا می‌توان شکل‌های دیگری از زندگی خانوادگی را با نوع دیگری از تقسیم کار و سیستم حقوقی مطرح کرد و تفاوت‌های موجود را به نفع عدالت و برابری حقوقی به تدریج کاهش داد.

   

  مولاوردی تأکید کرد: در این میان هرگونه ناکارمدی کامل از منابع و سرمایه انسانی و معطل گذاشتن نیمی ‌از آن در بالندگی جامعه، کارآمدی اسلام را نیز زیر سؤال می‌برد و همه چیز به پای دین و به نام دین نوشته می‌شود. لذا کسانی که درد دین دارند اگر بگوییم در زمره نواندیشان دینی و دگراندیشان‌اند، دلواپس آن هستند که اسلام به عنوان عاملی بازدارنده برای تأمین اهداف رشد و توسعه زنان شناخته شده و غیبت زنان از حوزه عمومی‌ و تمامی‌ نابسامانی زنان به تجویزهای این مسئله نسبت داده شود.

   

   

  ضرورت تجدیدنظر در مبانی استنباط احکام برای رفع تعارضات فقهی و شرعی با واقعیات امروزی

   

   

  معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور گفت: در چارچوب این گفتمان، بازسازی چهره زن مسلمان با بازتعریف جایگاه امروزی او در جامعه و خانواده و وضع قوانین متناسب با این وضعیت و تغییر قوانین تبعیض‌آمیز، امکان‌پذیر است تا بیش از این زن و دختر مسلمان از این چهره نگریزد.

   

  وی اضافه کرد: دین اسلام دارای بیشترین قابلیت است، پس ظرفیت خوبی را برای پاسخ‌گویی به سؤالات جدید و نیازهای زمان و مکان دارد و لذا تجدیدنظر در مبانی استنباط احکام برای رفع تعارضات فقهی و شرعی با واقعیات امروزی، هم ممکن و هم ضروری است و پایایی و پویایی دین در گرو همگانی با تحولات عصر حاضر است.

   

   

  توجه به سازمان‌های مردن‌نهاد در دولت یازدهم

   

   

  مولاوردی در پایان آمادگی معاونت امور زنان و خانواده در دولت تدبیر و امید را برای همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد به عنوان یک بازوی اجرایی اعلام کرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28160413
اکنون :
177