جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56115
  تاریخ انتشار : 31 تیر 1393 9:59
  تعداد بازدید : 818

  مفهوم استماع در رسیدگی های قضایی/صوت

  هنگامی که قضات، شکایت یا دفاع یا شهادت را استماع می کنند به خود حق می دهند تا آنچه را که از اظهارات آنان مورد نیاز می دانند استماع کنند و کلامی را که مرتبط به موضوع نمی دانند نمی شنوند.

  رساله حقوق-هنگامی که قضات، شکایت یا دفاع یا شهادت را استماع می کنند به خود حق می دهند تا آنچه را که از اظهارات آنان مورد نیاز می دانند استماع کنند و کلامی را که مرتبط به موضوع نمی دانند نمی شنوند. این همان است که مولوی در مثنوی از زبان داوود پیامبر – که به دعوایی رسیدگی می کرد – آورده است:

  هین پراکنده مگو حجت بیار تا به یک سو گردد این دعوی و کار

  یعنی شاکی یا متهم نباید وقت دادگاه را صرف پراکنده گویی های خود کنند بلکه باید دلیل و حجت خود را ارائه کنند.  اما مساله اول این است که همیشه معلوم نیست که چه چیز پراکنده گویی است و چه چیز پراکنده گویی نیست؟ و

  مساله دوم اینکه اگر فقط آنچه را که قاضی میخواهد بشنود قابل استماع بدانیم، استماع گزینشی کرده ایم و

  سوم اینکه اگر همه آنچه را که گوینده میخواهد بگوید نشنویم، گوینده چنین قضاوت می کند که کلام او را استماع نکرده ایم و این امری است که اجرای عدالت را شبهه ناک می کند؛ چه، عدالت، فقط قضاوت قاضی نیست بلکه بیشتر، قضاوت مردم است.

  سخنرانی جناب آقای دکتر شریعت باقری با موضوع “مفهوم استماع” و فایل صوتی آن در آدرس اینترنتی دانشگاه علوم قضایی را دریافت کنید:
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
9