جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56235
  تاریخ انتشار : 1 مرداد 1393 12:48
  تعداد بازدید : 402

  یک فعال کارگری:

  قانون منع اشتغال اتباع بیگانه را اجرا کنید لطفا!

  یک فعال کارگری گفت: به جای صدور بخشنامه، قانون منع اشتغال اتباع بیگانه را اجرا کنیم چرا که با اجرای آن بازار کار از دست اتباع خارجی گرفته و به نیروهای کار ایرانی سپرده خواهد شد.

  عبدالله مختاری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، درباره بخشنامه صیانت از نیروی کار معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: قبل از پرداختن به مقوله بخشنامه و اثرات آن باید بدانیم که قانون کار جمهوری اسلامی ایران به کارگیری اتباع بیگانه را ممنوع کرده است مگر با رعایت شرایطی و وقتی قانونش را داریم باید اجرا کنیم چون عدم اجرای آن به منزله قانون شکنی و هنجاز شکنی است.

  وی ادامه داد: مبحث سوم قانون کار به اشتغال اتباع بیگانه اشاره دارد و در ماده 120 قانون به صراحت قید شده است که اتباع بیگانه نمی توانند مشغول کار شوند مگر آنکه دارای روادید و حق کار مشخص باشند و مطابق قوانین و آیین نامه های مربوطه پروانه کار گرفته باشند.

  مختاری افزود: بالاتر از بخشنامه قانون را داریم و وقتی قانون را اجرا نمی کنیم عذر بدتر از گناه است که تخلف و خیانت به حیثیت ملی و اجتماعی محسوب می شود.

  این فعال کارگری با اشاره به افزایش حضور اتباع خارجی در کشور اظهار کرد: متاسفانه امروز با آمار بالای اتباع بیگانه در کشور مواجهیم و اگر سری به بازار تهران بزنید درصد بسیاری از غرفه داران را اتباع بیگانه و مهاجر تشکیل می دهند.

  وی گفت: نظافت شهر و باغبانی پارک ها در اختیار اتباع بیگانه است و اخیر سرایداری ها هم به اتباع خارجی سپرده شده است چون این کارها به تخصص نیاز ندارد.

  مختاری افزود: اگر کارفرمایی نیروی کار ایرانی را به خدمت بگیرد باید قانون را در مورد او رعایت و بیمه اش را پرداخت کند ولی اگر نیروی غیرمجاز خارجی را به کار بگیرد می تواند بیمه اش را ندهد در حالی که با این کار تخلف کرده و نقض حقوق بشر و تظلم انسانی صورت گرفته است به عبارتی قانون کشور را نقض می کند و کارگر غیرقانونی به خدمت می گیرد تا هم حقوق و بیمه نیروی کار خارجی را ندهد و هم بازار کار را از نیروی کار ایرانی بگیرد و یک خانواده ایرانی را غیر قانونی بیکار کند.

  وی در پایان با بیان اینکه مخالف اشتغال اتباع بیگانه در کشور نیستیم، افزود: بحث ما بر سر رعایت قانون است و طبعا اتباع بیگانه مجاز مشروط بر آنکه روادید و پروانه کار گرفته باشند منعی برای کار در کشور ندارند ولی اگر قانون نقض و نیروی غیرمجاز خارجی به خدمت گرفته شود در آن صورت باید با آن مقابله کرد.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
9